Vem är mannen som spottar på Nalin och varför spottar han på henne? Hur reagerar Nalin och vad säger hennes mamma? Berätta också om dina egna reaktioner när du läste om händelsen.

Mannen är någon som troligen bor i Alsta, han var ung och hade skägg och en kalott på huvudet, hade på sig svarta kläder som dolde allt. Jag tror at han var muslim och tänkte att Nalin också var muslim och dör tyckte han att det var fel hur hon klätt sig, han tyckte att hon skulle haft sjal och inte visa så mycket som när han sa ”du vet väl själv hur du ser ut”. Nalin blir ju såklart förvånad när han spottar på henne men jag tror att hon blir lite rädd och blyg också tex när hon stammar, det är ett tecken på att hon blir lite förskräckt.

Jag tycker att personen som spottade på Nalin inte hade någon rätt att göra eller säga på det viset. Personen sa sina åsikter på helt fel sätt och det är fel det han säger.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *