Uppgift 2. Fråga 2 a)

Irene kom in i klassrummet med en tårta för fira att Abdi fått ett A på ett läxförhör och hon berättar också att hon inte menar att dom andra i klassen ska känna att dom inte duger utan att hon vill bara visa att den som försöker kan få högsta betyg.

Tycker du att läraren handlar rätt eller inte?                                               Jag tycker inte att det hon gjorde var rätt och att hon kanske skulle firat att hela klassen gjorde bra på läxförhöret istället för att peka ut en person. Jag tycker inte att det är rättvist att när någon som kanske inte har så höga betyg får ett bra betyg och ‘firas’ medans de som får bra betyg ofta inte ‘firas’. Jag tycker att hon kanske kunde sagt personligt till Abdi att han gjorde en bra insats och att han ska fortsätta så. Hon kunde också säga att hela klassen gjorde en bra insats istället för att säga att de firade Abdi

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *