4. Skriv ner namnen på alla huvudpersoner. Välj sedan EN person som du tycker verkar särskilt intressant och beskriv utförligt. Ta med så många punkter du kan/vet något om. – Personliga egenskaper? – Utseende/klädstil? – Familj? Hur har han/hon det hemma? – Hur går det i skolan? – Intressen? -Vänskapsförhållanden – Framtidsplaner?

Huvudpersonerna:

Abdi, Daniel, Jamila, Nalin, Rakel och Ville.

Rakel:

Jag tycker att Rakel verkar intressant då hon hon måste ta han om så mycket hela tiden. Hon får ta hand om sina småsyskon och måste även se efter sin  storebror då han tydligen inte gör något hemma för att hjälpa till. Med allt det så har hon fortfarande bra betyg och pluggar mycket. Rakel är religiös men har inte sjal eller täcker huden, hon jeans och linne och är sminkad. Rakels bästa kompis är Jamila som också är religiös. Hon brukar gå till biblioteket med Jamila där hon får en lugn stund med lite fritid. För övrigt vill hon komma in på ett naturprogram på gymnasiet.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *