Vem är mannen som spottar på Nalin och varför spottar han på henne? Hur reagerar Nalin och vad säger hennes mamma? Berätta också om dina egna reaktioner när du läste om händelsen.

Först förstod jag inte riktigt vad som hände men tredje gången jag läste genom sidan förstod jag att en man hade spottat på henne för att hon inte hade sjal och var för lättklädd. Man kunde ana hennes kropp och det tyckte han var helt oacceptabelt. Han sa att hon skulle få brinna i helvettet om hon klädde sig så. Han menade att Gud inte skulle tillåta att hon gick klädd så. Jag tror att mannen var en muslim som tyckte att hon var nån slags skam. Nalin blir såklart jätteledsen och jag tror att hon blev lite rädd också. Hon sökte tröst hos sin mamma direkt och hennes mamma sa att det är Gud som dömer henne och inte de och att Gud skulle väga hennes goda gärningar mot hennes dåliga. Hon menade att Gud kommer se att hon skött sig bra och förbise det här.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *