4. Ungdomarna tittar på filmen Utvandrarna. Ungdomarna har åsikter kring filmen. Vad tror du att Jamila och Daniel menar med följande meningar:

”Fattar ni inte? Filmen handlar ju om oss” (Jamila)                                         Jamila är invandare i Sverige och utvandrare från sitt hemland. Hon menar att filmen handlar om de för att hon själv är ursprungligen en utvandrare.

”När slutar man vandra då? Jag är född här. Fast jag vill inte bli som nån jävla svenne” (Daniel)                                                                                         Daniels föräldrar är invandare. Daniel är själv född i Sverige så teoretiskt sätt så räknas han inte som en invandrare utan en svensk medborgare med utländska föräldrar. Han vill inte bli sedd som en typisk svensk eftersom att hans uppfattning av det är ”mesig” och ”lite blond”.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *